مجله تصويري
کد خبر: ۱۷۵۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۵

آشنائی با سبک های داستان نویسی و قصه گوئی

پیش از آن که «داستان  های امروزی» و انواع آن به وجود آید، تنها نوع قصه در ادبیات ملت‌ها رایج بود، تردیدی نیست که در آن زمان صحبتی ازداستان و عناصر داستان در میان نبود و تجزیه‌ی داستان نیز مسئله‌ای ناشناخته بود به همین دلیل روند پیشرفت و تکامل داستان، امروزه از سرعت و شتاب بیشتری برخوردار است و نظریه‌ها و موضوعات بسیاری پی در پی بر دامنه‌ی آن افزوده می‌شود.

به عنوان  مثال «داستان کوتاه» چه از نظر شکل و چه از نظر محتوا تغییرات بسیاری پذیرفته است. اگر چه در طول عمر خود پیوسته با درماندگان و رنج کشیدگان سر وکار داشته است، اما این مشکلات و سختی‌ها، از نسلی به نسل دیگر، اشکال و بازتاب‌های متفاوتی داشته است و بر مخاطبان داستان کوتاه افزوده است. بدین ترتیب «داستان کوتاه» را می‌توان یکی از رایج‌ترین، انواع داستان به شمار آورد که توانسته، معانی و مفاهیم بسیاری را در خود منعکس کند. نگارنده در این نوشته قصد دارد تا با استفاده از منابع مختلف در زمینه ی ادبیات داستانی، مخاطب را با ادبیات داستانی ،انواع داستان و عناصر داستان آشنا سازد . بدین ترتیب این نوشته  را می توان  به عنوان درسنامه ای برای آشنایی  نویسندگان مبتدی به کار برد شاست .

 
  
آشنایی با ادبیات داستانیFiction

 انقلاب مشروطیت در تمام ارکان اجتماع حرکتی به وجود آورد که موجب تحولات مهمی در زمینه‌های گوناگون شد از جمله؛ ادبیات داستانی متفاوتی به وجود آمد که هم از نظر ساختار و هم از نظر معنا از ادبیات داستانی گذشته متمایز بود. این ادبیات داستانی، تحت تأثیر ترجمه‌ی رمان‌ها و داستان‌های کوتاه خارجی دوام یافت و نوشتن داستان به شیوه‌ی غربی معمول شد و از آنجا که قالبی جدا و کاربردی دیگر داشت. انواع سنتی و مرسوم قصه‌های قدیمی را به کناری افکند و راهی به کل جدا و متفاوت از قصه‌ها در پیش گرفت (رک. میرصادقی، 1386: 9).

ادبیات داستانی شامل آثار خلاقه‌ی منثور می‌شود و آثار خلاقه‌ی منظوم در این شاخه قرار نمی‌گیرد به عبارت دیگر «ادبیات داستانی بخشی از ادبیات تخیلی است. و تفاوت عمده‌ی آن‌ها با هم در این است که ادبیات داستانی همه‌ی انواع آثار داستانی روایتی منثور را در بر می گیرد، خواه این انواع از خصوصیات شکوهمندی ادبیات تخیلی برخوردار باشد، خواه نباشد، یعنی هر اثر روایی منثور خلاقه‌ای که با دنیای واقعی ارتباط معنی داری داشته باشد در حوزه‌ی ادبیات داستانی قرار می‌گیرد»  (میرصادقی، 1388: 21).

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک