مجله تصويري
کد خبر: ۳۳۵۹
تاریخ انتشار: شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۱

خلبان شهید غلامرضا چاغروند

غلامرضا گفت: یکبار که قصد پیاده کردن نیرو به وسیله هلی‌کوپتر در مریوان را داشتم محل پیاده کردن نیروهای ما توسط دشمن شناسایی شده بود و قبل از اینکه از هلی‌کوپتر بیاده شویم مورد هجوم قرار گرفتیم.

غلامرضا چاغروند در دوازدهم بهمن سال 1331 ه.ش در شهرستان خرم‌آباد دیده به جهان گشود. پس از سپری دوران طفولیت در کانون گرم خانواده در دبستان ثبت‌نام کرد و با پشت سر گذاشتن دوره ابتدایی و راهنمایی در دبیرستان امیرکبیر خرم‌آباد واقع در خیابان فرهنگ این شهرستان دوره متوسطه را با موفقیت سپری کرد و موفق به اخذ دیپلم شد.

 

وی در سال 1353 به استخدام هوانیروز درآمد و پس از گذراندن آموزش زبان انگلیسی و دوره‌های مختلف نظامی در تهران و مرکز آموزش هوانیروز اصفهان با درجه ستوان سومی ترخیص شد.

در سال 1355 به علت درگیری با رئیس وقت شهربانی اصفهان مدت یکماه در بازداشتگاه ارتش محبوس گردید. در سال 1357 که عطر انقلاب اسلامی در همه‌جای کشور بیچید غلامرضا همراه با انقلابیون در تمام راهپیمایی‌ها شرکت می‌نمود. پس از پیروزی انقلاب در سال 1358 همزمان با شورش گروهک های معاند در کردستان ایشان به پایگاه هوانیروز کرمانشاه منتقل شد و در عملیات‌های مختلفی به مبارزه و درگیری با آن‌ها پرداخت.

 

((غلامرضا گفت: یکبار که قصد پیاده کردن نیرو به وسیله هلی‌کوپتر در مریوان را داشتم محل پیاده کردن نیروهای ما توسط دشمن شناسایی شده بود و قبل از اینکه از هلی‌کوپتر بیاده شویم مورد هجوم قرار گرفتیم ولی به لطف بروردگار و رشادت بچه‌ها توانستیم بر مهاجمین بیروز شویم و آنها را تار و مار کنیم.))

وی در سال 1358 ازدواج و تا مورخه 30/06/1359 در کردستان خدمت کرد. پس از آن با حمله عراق به خاک جمهوری اسلامی به جبهه ایلام اعزام گردید و در آنجا مشغول خدمت شد. تا اینکه اخرین ماموریت چاغروند در بعدازظهر 12/7/1359 انجام گرفت در آن روز خلبان چاغروند و کمک خلبان وی ستوانیار مصری و گروهبان یکم عادل موسوی عازم ماموریت به منطقه دهلران شدند و دیگر...

 

کسی دیگر هیچ اطلاعی از هلی‌کوپتر و دیگر سرنشینانش نداشت. تا اینکه خبر مصاحبه چند نفر از سرنشینان بالگرد از رادیو عراق دهن به دهن پخش شد و اقوام خلبان چاغروند به کمیته هلال‌احمر مراجعه کردند. ولی به هر دری زدند بسته بود و مسئولین از نبودن نام او در آمار اسرا خبر می‌دادند.

در نهایت پس از شش ماه از طریق خانواده گروهبان یکم عادل موسوی نامه‌ای به دست خلبان چاغروند رسید که من آن این چنین بود ((ما در ظهر 12/7/1359 در مرز دهلران اسیر شدیم خلبان چاغروند شهید شد و خلبان حسین مصری را که تیر خورده بود به بیمارستان منتقل کردند. لطفا به خانواده‌های آنها اطلاع دهید.))

 

چگونگی شهادت شهید

پسر پیرمرد دفن‌کننده پیکر شهید غلامرضا چاغروند بنام "دیوان جالیزی" در این خصوص می‌گوید: ((در بعدازظهر12/7/1359 یک بالگرد در منطقه دهلران در حال پرواز بود. منطقه چند ساعت قبل به‌علت عقب‌نشینی نیروهای ایرانی در اشغال نیروهای ایرانی در اشغال نیروهای بعثی بود. نیروهای دشمن به محض دیدن بالگرد آن را مورد هدف گلوله‌های خود قرار دادند بالگرد به سمت کوه‌های اطراف پرواز کرد و به‌علت اصابت گلوله به هلی‌کوپتر و زخمی شدن کمک خلبان در یک کیلومتری جالیز بر زمین نشست.

بلافاصله نیروهای مهاجم هلی‌کوپتر را به محاصره درآوردند و سر نشینانش را به اسارت درآوردند و سر نشینانش را به اسارت گرفتند. فرمانده بعثی‌ها از خلبان می‌خواهد به امام امت توهین کند که با مقاومت چاغروند روبرو می‌شود. این ایستادگی و مقاومت چاغروند روبرو می‌شود.

این ایستادگی و مقاومت ایشان تا جایی ادامه دارد که یکی از افسران عراقی باسر  نیزه به سمت او حمله می‌کند و وی را به شهادت می‌رساند.

 

چگونگی کشف و انتقال شهید

در قسمتی از گزارش مورخه 4/12/1362 دایره شهداء و اسراء و مجروحین پایگاه چهارم شکاری به فرماندهی پایگاه در این خصوص آمده است: این دایره پس از هماهنگی‌های لازم و اجازه حاکم شرع منطقه در تاریخ 2/12/1362 به اتفاق یک نفر پزشک هوایی بنام دکتر باقریان و یک‌دستگاه آمبولانس همراه با چند نفر از برادران سپاه دزفول از جمله فرمانده سپاه دزفول و برادر "هدایت" و برادر عربی بنام "یدوان جالیز" پسر پیرمرد دفن‌کننده جسد بنام "یادی جالیزی" که اکنون در دست رژیم کافر عراقی اسیر می‌باشد به محل دفن مراجعه نموده و در ساعت 13:00 شروع به خاک‌برداری آزروی جسد نمودیم و پس از خاک‌برداری سرخلبان هم در داخل کلاه پروازی جای داشت.

پسر پیرمرد از پدرش نقل نمود در اوایل جنگ مزدوران عراقی از این برادر خلبان می‌خواهند که به رهبر انقلاب توهین نماید ولی این برادر خودداری نمود و همین امر باعث می‌شود که اورا به طرز فجیهی شهید نمایند.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک