مجله تصويري
کد خبر: ۷۸۴۸
تاریخ انتشار: شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
انتقاد شدید سرپرست گروه تئاتر ایرانی به مسئولان فرهنگی استان؛
انتقاد شدید سرپرست گروه تئاتر ایرانی به مسئولان فرهنگی استان؛

تئاتر لرستان رو به خاموشی است؛ عدم حمایت مسئولان از نمایش های مذهبی

سرپرست گروه تئاتر ایرانی گفت: در شرایط امروز و در شرایطی که جوانان ما بیشتر از پیش به مذهب و دین نیاز دارند و با هنر والای تئاتر می توان آنها را با این مهم آشناتر کرد اما متاسفانه مسئولان فرهنگی شهر ما از تئاترهای مذهبی حمایت نمی کنند.

سید حسام الدین شریعتمداری در گفتگو با خبرنگار منار اظهار داشت: در عصر حاضر كه همه انسان‌ها به ويژه جوانان و نوجوانان به دليل كم‌تجربگی نيازمند راهنما و مشوق هستند، حضور و وجود عاملی به جز خانواده، دوستان و... قطعاً خواهد توانست نقش مشوق را براي اين قشر بازي كند، چرا كه نوجوانان و افراد جوان نصيحت و انتقال تجربيات شخصی ديگران به خودشان را قبول ندارند.

وی با بیان اینکه در اين بين تئاتر به عنوان يک يار می تواند اين نياز را برآورده سازد، عنوان کرد: هر عامل ارتباطی ديگر با تغييرات محيط و شرايط گوناگون اجتماعی متحول و دگرگون می ‌شود و بر اساس آنچه هنرمندان با آن رويارو هستند، شيوه و رويكرد فرهنگی آن تغيير مي‌كند.

تئاتر یک عنصر فرهنگی است

سرپرست گروه تئاتر ایرانی ادامه داد: بنابراين تئاتر نقش تعيين كننده‌ای در جهت تغييرات بوجود آمده خواهد داشت.

شریعتمداری با بیان اینکه تئاتر به عنوان يك عنصر فرهنگی است، تصریح کرد: و اگر دستمايه افراد اهلش بوده و مبتنی بر شرايط اجتماعی خاستگاهش برنامه‌ ريزی شود بی شک تأثيرگذارترين و زنده ‌ترين هنر جهان به شمار مي‌رود.

وی با اشاره به اینکه بنابراين نمي‌توان منكر نقش اين هنر زنده در داد و ستد فرهنگی جامعه بود، افزود: تئاتر به عنوان هنری زنده و پويا جوهره ذاتی خود را از فرهنگ و زبان ارتباطی هنر را برای انتقال مفاهيم به كار می برد.

تئاتر موفق در كشور تئاتری است كه تقويت شده هنرمندان شهرستانی باشد

سرپرست گروه تئاتر ایرانی خاطرنشان کرد: اگر بخواهيم تئاتر را در ترازوی قياس با ديگر هنرهای موجود قرار دهيم به اين نتيجه مهم دست خواهيم يافت كه انسانی ترين نوع ارتباط ميان هنرمند و مخاطب است، چرا كه به عنوان عنصری حقيقت جو و حقيقت گو است.

شریعتمداری با بیان اینکه تئاتر مادر تمام هنرهای نمايشی است، یادآور شد: قطعاً تئاتر موفق در كشور تئاتری است كه تقويت شده هنرمندان شهرستانی باشد چرا كه تئاتر پشتوانه و متضمن تئاتر كشور است شايد چون هنرمندان تئاتر با حداقل امكانات دست و پنجه نرم می ‌كنند و حداكثر توانمندی های خود را به نمايش می ‌گذارند، بهتر توانسته در بين مخاطبان جا باز كند.

اوضاع انجمن نمایش بروجرد را بسیار اَسف ناک می دانم

وی از بی توجهی به هنر نمایش در استان لرستان انتقاد کرد و افزود: اوضاع انجمن نمایش بروجرد را بسیار اَسف ناک می دانم و دلایلی دارم که شاید بتواند با عقل و منطق کنار بیاید ‌ .

سرپرست گروه تئاتر ایرانی نداشتن سواد و تجربه کافی مسئولین انجمن نمایش بروجرد و دست ندرکاران هنرهای نمایشی را از از دلایل خود برای اسف ناک خواندن اوضاع انجمن نمایش بروجرد دانست و ادامه داد: ما هنرمندان تئاتر در بروجرد محیطی مناسب و دور از دغدغه برای تمرین تئاتر نداریم که این یکی از بزرگترین دغدغه های ماست.

شریعتمداری در اختیار نداشتن سالن آمفی تئاتر دکتر زرین کوب برای تمرین حداقل هفته ای یک بار را از دیگر مشکلات هنرمندان تئاتر در این شهرستان دانست و تصریح کرد: کمبود آموزش برای بازیگران نوپا و تازه به انجمن رسیده و فراری دادن آنها از فضای تئاتر و عدم شناخت توانایی های آنها توسط مسئولین هنرمندنما از مشکلات هنرمندان و علاقه مندان به تئاتر در این شهرستان است.

مسئولان فرهنگی شهر ما از تئاترهای مذهبی حمایت نمی کنند

وی عنوان کرد: این در صورتی است که افراد زیادی برای ثبت نام مراجعه می کنند اما بنا به دلایل نامعلومی به گروه ها معرفی نمی شوند.

 سرپرست گروه تئاتر ایرانی درست کردن گروهک های مافیایی و از پشت خنجر زدن بعضی از مسئولین را از مشکلات هنرمندان تئاتر در این شهرستان دانست و خاطرنشان کرد: در شرایط امروز و در شرایطی که جوانان ما بیشتر از پیش به مذهب و دین نیاز دارند و با هنر والای تئاتر می توان آنها را با این مهم آشناتر کرد اما متاسفانه مسئولان فرهنگی شهر ما از تئاترهای مذهبی حمایت نمی کنند.

شریعتمداری بیان داشت: در کل بگویم تئاتر نه تنها بروجرد بلکه تئاتر لرستان رو به خاموشی است و به حضور در چند جشنواره محدود شده که آن هم اکثرا با داشتن لابی صورت می گیرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک