مجله تصويري
کد خبر: ۷۸۹۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۱
منار گزارش می دهد؛
منار گزارش می دهد؛

سفره‌هایی که بوی ماه خدا می‌دهد؛ سفره های ساده افطار میزبان روزه داران

افطاری دادن هم احیاء ارتباط انسان با خدا از طریق برادران و خواهران دینی و یکی از فضیلت های مهم این ماه پربرکت است که البته باید با رعایت شئونات اسلامی بوده و از تجملات به دور باشد.

به گزارش منار، رمضان ماه خدا و میهمانی خدا، ماه بهار قرآن، ماه لیلة‏القدر و پاکی و تعالی انسان است.

با اینکه همه ماه‏ها ماه خداست و انسان‏ها همه وقت از نعمت‏های مادی و معنوی و در حقیقت از سفره گسترده الهی استفاده می‏کنند، اما از آنجا که تمام کتاب‏های بزرگ آسمانی از جمله قرآن که کتاب هدایت و راهنمایی برای همه بشریت است در این ماه نازل شده است، و نیز از آنجا که وظیفه بزرگ الهی روزه در این ماه انجام می‏شود امتیاز خاصی به این ماه بخشیده است.

در این ماه پربرکت از کوچه ها و خیابان‌ها گرفته تا پارک‌ها و معابر عمومی، حال و هوای دیگری پیدا می‌کنند.

 نزدیکی های افطار که می‌شود، دیگر از ازدحام و شلوغی خیابان‌ها خبری نیست، اما همزمان با بانگ زیبای ربنا و اذان مغرب باز هم سفره های ساده افطار و باز هم دست های پر از سخاوتی که بی‌اندازه می‌بخشند، پهن می‌شوند.

مسأله‌ی خود نخوردن و به دیگران خوراندن، یعنی روزه‌گرفتن و افطاردادن دو روی یک سکه‌اند. وقتی انسان خود را از خوردن و آشامیدن و امور دیگر بازمی‌دارد، خود را به خدای خود مرتبط می‌کند. فرمانِ روزه از خداست و انسان در حال روزه در اطاعت و ارتباط با خدای خویش است. اصولاً ایمان یعنی ارتباط .

افطاری دادن هم احیاء ارتباط انسان با خدا از طریق برادران و خواهران دینی و یکی از فضیلت های مهم این ماه پربرکت است که البته باید با رعایت شئونات اسلامی بوده و از تجملات به دور باشد.

سفره ساده افطاری

در میان همهمه چشم و هم چشمی ها و تجملات در برخی سفره های افطار، گاهی اما سفره های ساده و بی آلایشی دیده می شود و هنوز هم هستند کسانی که دلشان به همین سادگی های زیبا و معنوی گرم می‌شود و چشم به راه رمضان های خدا می‌شوند تا باز هم سفره ای از جنس آفتاب و ملکوت برای روزه داران پهن کنند.

محمدعلی بهاروند شهروند خرم آبادی در این رابطه به خبرنگار منار گفت: گذشت از خود، هم در خودداری از خوردن و هم افطار دادن به دیگران است؛ ولی همان‌طور که روزه‌دار باید زبان و دل او هم از گناه به دور باشد، افطار دادن هم باید از خودنمائی و تفاخر مبرّا و منزه باشد.

وی افزود: متاسفانه در جامعه امروز ما سفره های افطاری آن چنان از حالت معنوی خارج شده و تجملاتی شده که معنویت ماه مبارک رمضان در آن دیده نمی شود.

این شهروند خرم آبادی ادامه داد: سبک زندگی اسلامی ما همین سفره های ساده و بی آلایشی است که با عشق پهن شده و سراسر وجود انسان را سرشار از آرامش و معنویت می کند.

زینب موسوی کارشناس معارف اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار منار اظهار داشت: حضرت باقرالعلوم(علیه السلام) فرموده‌اند اجر و ثواب افطاری دادن به یک مسلمان روزه دار در ماه مبارک رمضان مساوی با آزاد کردن یکی از فرزندان پیامبر خدا، حضرت ابراهیم(علیه السلام) است.

وی با بیان اینکه مردم روزه دار در سراسر جهان و سراسر اعصار از زمان پیامبر(ص) تا امروز دقیقه‌های افطار را از مهم‌ترین دقایق ماه رمضان و بلکه تمام سال دانسته‌اند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که در دین تأکید شده در این لحظه‌ها به ناتوان‌ها و فقرا بیشتر توجه کنید؛ در این لحظه‌ها کنار هم باشید تا به برکت یک جمع دینی دعاها و حاجات افراد جمع برآورده شود، اما فلسفه اصلی افطاری دادن از خودگذشتگی است.

سفره ساده افطاری

این کارشناس معارف دینی افزود: ساده زیستی از مسائل مهمی است که در دین مبین اسلام بر آن تاکید شده و سفره های افطاری ما در ماه خدا نیز باید مزیّن به سادگی باشند.

به گزارش منار، رهبر معظم انقلاب در یکی از خطبه های نماز عید فطر در سال های اخیر فرمودند: «یک سنت خوب هم امسال بیش از سال‌های دیگر دیده شد که خوب است مورد توجه قرار بگیرد و آن، افطاری دادن‌های ساده و بی‌پیرایه در مساجد و در خیابان‌ها بود در بیشتر شهرهای کشور - که بسیار کار شایسته‌ای است - در مقابل افطاری‌های مسرفانه‌ای که شنیده شد، دانسته شد که بعضی‌ها به بهانه‌ی افطار، حرکات و عمل مسرفانه انجام می‌دهند و به جای این‌که در ماه رمضان وسیله‌ای بشوند برای نزدیکی روحی به فقرا و مستمندان، با این عمل، با این حرکت، خود را در لذات جسمانی غرق می‌کنند.» 

چقدر خوب است هزینه‌های سنگین افطار برای سیران و بی‌نیازانِ کم‌شمار را به افطار دادن ساده به روزه‌داران پرشمار تبدیل کنیم. چه سود است در افطاری‌ای که اغنیاء در آن دعوت شده و محتاجان در ورود به آن ممنوع باشند؟

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک